Mitokons 1 - LET SFINGE
KONCERT
koncept in umetniška režija: Raj X Tot
glasba: Raj X Tot - Riccardo Massari Spiritini
možganski zemljevidi: Antonio Giacomin
besedila: Raj X Tot
vokalna interpretacija: Raj Kraljev (sfinga)
glasbene teme: AURALI LUMINOSO (Intro), FIRST WHO, SEM ZNANJE (I am the Knowledge), SECOND WHO, SONO UNA NAVE (I am the Ship), THIRD WHO, SOC EL RAJ (I am the Raj), AMBIENTE PRIMO, DREAM ONE, AMBIENTE SECONDO, DREAM TWO, AMBIENTE TERZO (Seven Divine Rhythms & Lush Meor - Chorus), DREAM THREE, BON VOYAGE, CREO MÁS (I Believe More)
VSEBINA
Let Sfinge je zvočno-prostorska pesnitev o sfinginem epskem potovanju v jedro svoje biti.
Sfinga je po najstarejših mitoloških razlagah varuhinja znanja. V tem projektu je osrednji in edini lik, vokalna skulptura, ki se zaradi odtujenosti ob pomajkanju posluha za varovano znanje odloči zapustiti svoje mesto in odleti v vseprisotni svet svojih sanj, da bi osvežila bistvo svojega omajanega poslanstva.
Spoznanje, da je njena funkcija v večnem krogotoku razvoja znanja edinstvena, privede sfingo do odločitve, da spet pristane na svojem mestu. S poleta prinaša zavedanje, da se lahko utelesi samo v užitku spoznanja svoje lastne resnice.
Projekt je psiho-intimen scenski dogodek. Z elektronsko zvočno podlago, vokalom v živo in ustrezno senzorsko tehnologijo skuša Let sfinge vzpostaviti interakcijo med idealom želje in odtujenim odzivom stvarnosti. Obenem skuša pojasniti v svojih mejah večni prepad med iluzijo resnice in njenim realnim odsevom. Je budnica za vse, ki bi radi živeli pristnost svojih sanj.
Elisilfide so v Letu sfinge eliptične projekcije plesa umskih vzorcev sfingine podzavesti. S prekrivanjem teh možganskih zemljevidov čustvenih vsebin iz različnih časovnih interpretacij se srečujemo s prispodobo našega brezčasnega izvora in smo priča večrazsežnostnemu konstruktu signalov, ki nas preko miselne čutnosti vodijo v izpopolnjeno razumevanje naše prisotnosti v trenutku neskončnosti.
GLASBA
Glasba je produkt dialoga med izvornimi melodijami in verzi Raja Kraljeva in mojstrskim prevodom teh vsebin v zvočno elektronsko kompozicijo Riccarda Massarija Spiritinija. Tu so Misli iz njegovega eseja Zapisi o glasbi Leta Sfinge:
"Let sfinge nam govori o povezanosti med Človekom in Univerzumom, o odnosu med intimno razsežnostjo vsakega posameznika in svetom. Glas predstavlja Človeka, elektronska glasba pa Univerzum. Spiritini je melodije Raja Kraljeva elektronsko oblikoval tako, da se zlijejo v elektronsko pokrajino, sestavljeno iz kvantnih delcev v nenehnem gibanju. Počasni crescendo uvoda z naslovom Aurali Luminoso lahko razumemo kot poskus približevanja stanju ustvarjalne zavesti. Predvsem zvok elektronskega gonga je simbol prebujenja in najava sfinginih vprašanj.
Let sfinge je razdeljen na tri glasbene in vsebinske teme, ki nas popeljejo v prostranstvo vesolja, da bi se lahko nato prenovljeni vrnili v zemeljsko življenje.
Glavni cilj glasbene kompozicije je bil polnokrvno in dosledno zvokovno združiti pesmi Raja Kraljeva z zvončnimi ambienti in drugimi elektronskimi elementi, ki jih je ustvaril Riccardo Massari Spiritini. Največji izziv je bilo najti pravi zven in obliko.
Človeški glas je v Letu sfinge edini “akustični” element, potopljen v povsem elektronski imaginarni svet. Prav ta odnos med glasom posameznika in elektroakustičnim svetlobnim prostranstvom je temeljna dialektika kompozicije."
PROSTOR
Let sfinge je sodobni mitološki koncert, ki sloni na elektronskem zvoku transa in na vokalu monumentalnega spomina.
Vokalna skulptura kot prispodoba sfinge raste iz vrha vidnega dela sferične ledene gore, ki predstavlja varovano znanje. Od tu pripoveduje svojo zgodbo v osi diamanta ali "možganskega radarja", sestavljenega iz mobilnih eliptičnih projekcij, ki sprejema in oddaja signale sfingine intimne zavesti.
S pomočjo biometričnega čelnega senzorja, pritrjenega na sfingine možgane, se predvajajo projekcije mobilnih grafičnih podob mentalnih impulzov med vokalno interpretacijo. Naše raziskovanje o vzorčni večplastnosti temelji na izrisu teh možganskih zemljevidov, ki so delo video oblikovalca Antonia Giacomina.
V interakciji z izpovedjo monumentalnega transa se na stranicah diamanta odvija prekrivna projekcija refleksij sfingine podzavesti, pokrajin s poti in intuitivnih vklopov v živo s koncerta.
V tem epskem raziskovanju globin jaza se Sfinga prebija skozi prostor vibracij zvoka tako, da sproti jasni in utrjuje naravo svojega poslanstva. Je mitološka ikona, ki predaja TON izvorne sile stvarstva na samosvoj način v stalnem razpoznavanju modrosti, ki kipi iz njene notranjosti in se odziva na primitivno zakrnelost ponavljajočih se absurdov konteksta tako, da jih preobraža v dejanja ganljive lepote.